2007
Third Place: USAC Silver Crown Series 
2006
Eighth Place: USAC Silver Crown Series (limited schedule - asphalt only) 
Highlight:  Guest driver Formula Renault V6 - Zhuhai, China
                 (Four races, secured Team Third Place in season championship)
 
2005
First Place:  Trans-Am GTA Series
Thrid Place: USAC Western Sprint Car Series
 
2004
Second most wins of the Season: USAC Western States Sprint Car
11th Place: Little 500 (Rookie)
2003
Top finishing American: Fran-Am 2000 Pro Series
2002
First Place: Fran-Am 1600 North American Championship
First Place: (after 8 races) U.S.A.C. Western States Sprint Car Championship
First Place: (until retiring from series) U.S.A.C. Ford Midget Championship
Overall Winner: N.A.S.A. Three Hour Enduro, Willow Springs International Raceway (driving BMW 325i)
First Place: BMW CCA Club Racing Double Race Weekend, Thunderhill Raceway
Track Lap Record: BMW CCA Club Racing, D Modified, Thunderhill Raceway, 1:58.890
2001
First Place: Grand Touring American (GTA) N.A.S.A. Pro Championship
Hightlight: GTA Rookie of the Year. Won 11 of 14 races with three track records.
Second Place: N.A.S.A. 12 Hour Enduro, E-2 class
Third Place: B.C.R.A. midget race at Placerville
Highlight: First midget race, first dirt race and first oval race
Track Lap Record: B.C.R.A. midget, Fernley, NV 
Highlight: Lap record set in only third race in a midget

2000

First Place: 125cc Pro Shifter, Seven Race I.K.F. Region 11 Championship
First Place: Russell Triple Crown Pro Mazda Series
First Place: 125cc Pro Shifter, Seven Race I.K.F. Region 11 ChampionshipFirst Place: Russell Triple Crown Pro Mazda Series
Third Place: Formula Russell Mazda Championship Series
Highlight: Drove in U.S. F2000 Race at Road Atlanta during Petite LeMan weekend carrying Speedvision in-car camera with team PRIMUS
Track Lap Record: Sears Point Raceway, Drag strip with esses and F1 chicane (1:43.578)
Track Lap Record: Sears Point Raceway, Modified 7 with esses and turn 10 (1:41.227)
1999
First Place: 125cc Pro Shifter, Seven Race I.K.F. Region 11 Championship
Third Place: Russell Triple Crown Pro Mazda Series
Fourth Place: Formula Russell Mazda Championship Series (50+ regular entrants)
Pole Position: Russell World Scholarship Race, Silverstone, England (3rd place finish)
1998
First Place: 80cc Pro Shifter, Eight Race Blue Max Kart Club Championship 
First Place: 125cc Pro Shifter, Eight Race Blue Max Kart Club Championship 
Second Place: 125cc Pro Shifter, Seven Race I.K.F. Region 11 Championship 
Second Place: Formula Mazda Russell Racing Graduate Run-Offs 
Fifth Place: 80cc Pro Shifter, Seven Race I.K.F. Region 11 Championship 
Track Lap Record: 125cc Pro Shifter, Southern Oregon Karters Club
1997
First Place: Junior Sportsman, Eight Race Prairie City S.V.R.A. Championship 
Second Place: Junior Sportsman, Four Race Tri-County Championship 
Second Place: Junior Sportsman, Seven Race I.K.F. Championship 
Second Place: Junior Sportsman, Seven Race I.K.F. Championship 
Fourth Place: Junior Piston Port, Seven Race I.K.F. Championship 
Fifth Place: Junior Sportsman, Eight Race Davis Club Championship (Missed 4 Races) 
Track Lap Record: Junior Sportsman, Davis Club 
Track Lap Record: Junior Sportsman, Southern Oregon Karter's Club (Still Standing) 
Track Lap Record: Junior Super Sportsman, Southern Oregon Karter's Club (Still Standing) 
Track Lap Record: Junior Sportsman, Kerman Kart Club
1996
Second Place: Junior Sportsman, Fourth Place Tri-County Championship 
Third Place: Junior Piston Port, Seven Race I.K.F. Championship 
Track Lap Record: Junior Sportsman, Modified Perimeter/Prairie City S.V.R.A.